Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Beyne gaz vermek İçin 20 taktik  (Okunma Sayısı 2006 defa)
B&F
Genel Yönetici
*****

PUANI: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 206


MuTLu ve UmUtLu YaRıNLaRa


Site
« : 26 Mart 2009, 22:51:43 »Ünlü bilim dergisi Focus’un 10 önerisine,  'beyin koçu' olarak tanımladığı yazarı Adem Özbay’ın da 10 önerisini ekleyen kişisel ve bİreysel gelişim, eğitim, yabancı dil öğrenimi dergisi Beyin gücü sizlere bu listeyi öneriyor. Aktarması bizden, sınayıp derginin tutarlığını test etmek sizden.

1. İşlerinizi farklı bir sırayla yapın. Her gün gördüğünüz ancak üzerinde düşünmediğiniz eşyaların yerlerini değiştirin.

2. Kitapları ortadan sondan okuyun. Sonra okumalarınızı birleştirin.

3. İşe giderken farklı yollardan gitmeye çalısın. Değişik sokaklardan, farklı caddelerden geçin. Böylece beyninizi otomatik pilot sisteminden çıkarırsınız.

4. 1’den 100’e kadar sonra 100’den 1’e kadar değişik şekillerde sayın.

5. Ormanda geziye çıkıp üçerli beşerli ağaçları sayın. Bir ağacı işaretleyip 1-2 km gittikten sonra tekrar işaretlediğiniz ağacı bulmaya çalışın.

6. Sabahları gözleriniz kapalı duş alın. Lifinizi, sabununuzu, şampuanınızı el yordamıyla bulun. Böylece dokunma duyunuz gelişir.


7. Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elle diş fırçalamayı, saç taramayı denesin. Beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.


8. Aracınıza bindiğinizde gözlerinizi kapatın. Kontağın, sileceklerin, radyonun, el freninin yerlerini düşüncelerinizi yoğunlaştırarak bulun.


9. Çalışma masanızda aromalı nesneler bulundurun. Taze ve hoş kokular yeni düşünce çağrışımlarını beraberinde getirir. Değişik kokularda tütsüler yakın. Çeşitli kokular sürün.

10. Yabancı dil biliyorsanız filmleri Türkçe altyazı ile izleyip, İngilizcesi ile Türkçe çevirileri karşılaştırın.

11. Yemeklere her zaman aynı saatte çıkmayın. Bir saat önce ya da sonra çıkarak rutinden kurtulun. Hatta saatinizi farklı kolunuza takın. 


12. Arasıra daha önce hiç yapmadığınız yemekleri yapın. Sadece tad alma duyunuzu değil, beyninizi de besleyin. Değişik malzemelerden değişik yemekler ortaya çıkarmaya çalışın.


13. Futbol, basketbol, hentbol, tenis gibi sportif karşılaşmaları izliyorsanız faul, ofsayt, skor, atak, taç gibi maçların içinde geçen olayları hafızanızda tutmaya çalışın.

14. Bulmaca, sudoku, zeka soruları çözün. Elinize sözlük alıp, kelimelerin anlamlarını bilmeye çalışın.

15. Yemek yerken her zaman aynı sandalyeye oturmayın. Ara sıra ailenizin masadaki oturma düzenini değiştirin.

16. Bulutları izleyip, bulutların aldığı şekillere anlam vermeye çalışın.

17. Yolculuk yaparken tabelaları sayın. Kalan km’leri bilmeye çalışın.

18. Karşılaştığınız insanların yaşlarını, mesleklerini, doğdukları yerleri tahmin edin.

19. Gideceğiniz yeri kaç adımda gidebileceğinizi tahmin edip, sayarak yürüyün. Her seferinde tahmininize daha da yaklaştığınızı göreceksiniz.   

20. Teybe çok farklı ve tiz sesler kaydedin. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde hangi sesin neye ya da kime ait olduğunu tartışın.

beyingucudergisi.com   
Kayıtlı

Gidene kal demeyeceksin,
Gidene kal demek zavallılara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Dönmeyene dön demek acizlere yakışır...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Love 4ever design by WannaBeDie
Bu Sayfa 0.081 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu