Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Filler  (Okunma Sayısı 2662 defa)
reyhan_esra
reyhan_esra
Genel Yönetici
*****

PUANI: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 410« : 11 Kasım 2009, 14:59:05 »ASYA FİLİ
Asya Fili (Elephas maximus), yaşayan iki fil türünden biri, Elephas cinsinin yaşayan tek üyesidir. Aynı zamanda Asya'da yaşayan en iri hayvandır. Bu tür genelde Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka, Çinhindi ve Endonezya'nın bazı yerlerinde görülür. Bu türün nesli tehlikededir, dünyada sadece 25,600 ila 32,750 yabani Asya fili kalmıştır. Türkiye'de nesli 19. yüzyılda tükenmiştir.

Bu türün çoğu üyesi evcildir ve taşıdığı yükü kaldırma yeteneğinden dolayı Güney ve Güneydoğu Asya'da ormancılıkta kullanılır. Tarihte bu hayvanın değirmenlerde kullanıldığı olmuştur. Yabâni filler turistlerin ne kadar ilgisini çekse de bazen köylere girip tarlaları yağmaladıkları oluyor.

Asya fili, daha küçük kulakları, sırtının kambur oluşu, hortumunda sadece 1 "parmak" olması, sadece erkeğinin fildişleri olması ve daha küçük oluşuyla yakın akrabası Afrika filinden hemen ayırt edilir.

Yabani Asya filinin ömrü 60, evcilinin ise 80 yıldır. Her gün vücut ağırlığının %10'u kadar yemek yerler (yani yetişkininin günde 170-200 kg. yemek yemesi gerekir). Ayrıca günde 80-200 litre su içmeleri ve suda yıkanmaları da gerekir.

AFRİKA FİLİ

Afrika fili (Loxodonta africana), hala yaşayan en büyük kara hayvanıdır.

Ortalama bir dişi omuz yüksekliği 3.5 metre, erkeğinki 4 metredir. Bir fil yürürken saatte 4 km, koşarken 40 km hıza ulaşır. Afrika filleri otçuldur. Ağaç dalları ve çalılardan beslenirler. Hatta yemek için çok büyük ağaçları devirebilirler. Bir fil günde 5 galon (200 litre) su tüketmek zorundadır. Filler sürü halinde yaşarlar. Bazı bilim adamları Afrika filini Savana fili (Loxodonta africana) ve orman fili (Loxodonta cyclotis) adlarıyla iki ayrı türe ayrılmıştır. Yakın akrabası Asya filinden sırtında 2 kambur oluşu, hortumunda 2 "parmak" oluşu ve kulaklarının da geniş oluşuyla hemen ayrılır. Hortumu ve fildişleri sayesinde kendini çok iyi korur. İşte bu sebeple Afrika fili Afrika'nın beş büyükleri listesinde 4. sıradadır


Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Love 4ever design by WannaBeDie
Bu Sayfa 0.061 Saniyede 18 Sorgu ile Oluşturuldu