Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ilısu Şelalesi  (Okunma Sayısı 1779 defa)
reyhan_esra
reyhan_esra
Genel Yönetici
*****

PUANI: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 410« : 14 Nisan 2011, 14:00:22 »Ilısu Şelalesi, oldukça yüksek debili bir suyun yaklaşık 70 metre yüksekten uçarak oluşturduğu muhteşem güzellikte bir şelaledir. Daha önceleri çok daha yüksekten uçan su, akarsuyun aşındırma gücünden dolayı uzun yıllar boyu giderek alçalmıştır ve alçalmaya devam etmektedir. Suyun şelaleyi ilk oluşturduğunda uçtuğu yükseklik yaklaşık 200 metredir.

Şelale, bu muhteşem görüntüsünün yanı sıra, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenler için ideal bir ortamdır. Yaklaşık 70 metre yüksekten uçan su, indiği yerde taşlara çarparak, adeta doğal bir fıskiye gibi ileriye doğru fışkırmakta ve yaklaşık 15-20 metre uzaklığa kadar sürekli yağmur misali yağmaktadır.

Ayrıca şelalenin en büyük su kaynağı olan Ilısu kaynağı da, şelalenin 2-3 km yukarısında bulunmaktadır. Kayaların içinden derya gibi suyun çıktığı bu kaynak da gezilip-görülmeye değer eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır. Bu kaynağın suyu, yaklaşık 4,5 km tünel açılarak, yeni yapılmakta olan Görmeli Barajı'na aktarılmak istenmiş, tünel yapılmış olmasına rağmen özellikle Ilısu Şelalesi'nin kapanmaması için uğraş veren Ilısu Köy muhtarı ve Gülnar kaymakamının çabaları neticesinde şu aşamada suyun baraja verilmesi iptal edilmiş, dolayısıyla şelale de kurutulmamıştır.

Ilısu Şelalesi, Gülnar'a 65, Mut'a 90, Ermenek'e ise 30 km(diğer yol 70 km civarında) dolaylarında bir mesafededir.Bu yıl yeni yapılan çalışmalarla, Şelale'ye kadar özel araçla inme imkanına kavuşulmuştur.
Kayıtlı
ılısu şelalesi 
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Love 4ever design by WannaBeDie
Bu Sayfa 0.038 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu