Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şehirlerimizin isimleri nereden geliyor 2  (Okunma Sayısı 1165 defa)
only.angel
Yönetici
*****

PUANI: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1225« : 12 Mart 2009, 23:15:10 »İstanbul
MÖ. 658 yılında Megara kralı Byzas tarafından kurulduğundan bu şehre kurucusundan dolayı Bizantion adı verilmiştir.
Roma imparatoro Marcus Avrelius döneminde imparatorun manevi babasının adıyla "Antion" olarak anıldı.
Bizans İmparatoru Konstantin bu şehri yeniden kurunca buraya kendi adını verdi. Şehre "Konstantin veya Konstanpolis" adı verildi. Araplar "Kostantiniye, Romalılar Konstantinopolis" demişlerdir. Daha sonra bu ismin kısaltılmış şekli olan "Stin-polis" deyimi kullanıldı. İşte İstanbul bu "Stin-Polis" şehrinden türetildi.
Türkler burayı alınca Müslüman şehir anlamında "İslambol" adını verdiler. Fakat daha sonra İstanbul olarak değiştirildi.


Kütahya
Frigler buraya "Katyasiyum veya Katiation" adını vermişlerdir. Daha sonra yöre halkı buraya Kütahya demiştir


Konya
İsa'dan önce 47-50 ve 53 yıllarında Hıristiyan azizlerinden St. Paul burayı ziyaret etti ve şehir önemli bir dinsel merkez olarak gelişti. Bu nedenle Hıristiyanlar ona, "İsa'nın tasviri" anlamına gelen "ikonyum" adını verdiler. Abbasiler burayı alınca "Kuniye'ye" çevirdiler. Türkler bu ismi Konya olarak değiştirdi.Kocaeli
Orhan gazi döneminde bu bölgeyi feth eden Akçakoca isimli komutandan dolayı buraya Kocaeli denildi.


Kırşehir
Kır ve Şehir kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur.
Diyar
15-11-2006, 01:34 PM
Kayseri
Romalılar Mazaka adlı şehri alınca buraya Kaysarea adını verdiler. Yani İmparator şehri anlamına gelir. Daha sonra Kayseri olarak halk arasında yayıldıKastamonu
Şehrin eski adı "Tumana"dır. Buraya daha sonra Gas-Gas isimli bir kavim yerleşti. İşte Kastamonu Gas ve Tuman'ın birleşmesinden meydana gelmiştir.


Kars
MÖ: 130-127 yılında buraya yerleşen Karsak oymağından dolayı şehre kars adı verilmiştir. Kars kelimesinin anlamı ise deve ya da koyun yününden yapılan elbise veya şal kuşağı anlamına gelir.


Kahramanmaraş
Asıl adı Markasi'dir. Halk dilinde Maraş olarak değişmiştir. Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı şehirlerini kahramanca savunduklarından meclis tarafından ll Şubat 1922'de kahraman ünvanı verildi.


Karaman
İlk ismi Laranda'dır. Selçuklu ve Osmanlılarda ki ismi Larende idi. Karamanoğullarının başkenti olduğundan buraya daha sonra Karaman adı verildi.


Muş
Bir rivayete göre süryanice'deki suyu bol anlamına glene Muşa'dan diğer bir rivayete göre ise Şehrin kurucusu "Muşet'den gelmiştirMuğla
Eski adı "Mobolla"'dır. Türkler buraya daha sonra Muğla demişlerdir.Mardin
Mardin adı Süryanice'de Marde'den geldiği rivayet edilir. Romalılar "Maride" Araplar ise "Mardin" adını vermişlerdir. Diğer bir rivayet göre ise kürtçedeki Mer-din yani erkek, yiğit –görmek kelimesinden geldiği söylenmiştir.Manisa
Yunanca Magnesya'dan gelmiştir. Türkler burayı alınca Manisa olarak şehrin ismini değiştirdiler.Malatya
Hititler döneminde buranın adı "Meliddu"dur. Halk tarafından Malatya olarak değişmiştir.


Nevşehir
Onsekizinci yüzyıla kadar şehir bir köydü ve adı "Muşkara" idi. Daha sonra Nevşehirli Damat İbrahim Paşa köyünü geliştirdi ve yeni şehir anlamında Nevşehir adını verdi.Niğde
İlkçağda bölgede Nagdoslular adlı bir kavim yaşadığından bu şehre isimlerini vermişler. Arap kaynakları şehre "Nekide veya Nikde" demişlerdir. Halk ise şehre Niğde adını vermiştir.Ordu
Eski adı "Kotyora"dır. Halk tarafından bu isim değişikliğe uğramıştır


Rize
Kafkas kökenli bir kelime olduğu sanılmaktadır.Siirt
Siirt adının Keldani aslından geldiği ve şehir anlamına geldiği söylenir. Diğer bir ravayete göre ise Sert kelimesinin bozulmuş şeklidir.Sivas
Adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.
(sivas şehri,ilk çağda kurulmuş oldugundan adıda tarih boyunca degişikliklere ugramıştır.selçuklular devrindeki kaynaklarda sivas şeklinde son biçimini almıştır.
ilkçağda sivas ismine kaynaklık eden tarihi gelişmeler hakkında çeşitli görüşler mevcuttur:
_Birinci görüşe göre,sivas bu bölgede M.Ö 2000yıllarında yerleşen sibasip veya sebasiyat adlı Anadolu kavmine baglı olarak bu ismi almıştır.Daha sonraki dönemde rumlar şehre Sebasteia adını koymuşlardır.
_ikinci görüşe göre,Sivas ismi Sisadından geliyor.Sebasteia,Küçük Ermenistanın baş şehri Sis'in eski ismi ile birlikte kullanılıyordu.ı.Leon'un kurdugu modern Sis şehri,Grekçe ismini korudugu ve Roma devrinde Massis,Messis veya Massissa diye adlandırılırdı.Messis adı Mopsuestis'nın kısaltılasıyla oluşmuş ve Bizans devrinde Sebastos halini almıştır.
_Üçüncü görüşe göre Sivas ismini Komana şehrindeki Kibele adlı bir mabedden alır.İlk defa konulan Kebires adı,Pontus Kralı Mithridates'iyenen roma komutanı Pompei tarafından Diyospolis'e çevrilmiştir.
_Dördüncü görüşe göre ise Pontus kralı Polemon'unkarısı Pitodoris,kocasının ölümünden sonra Roma imparotorlugu himayesine girip ,çagdaşı roma kralıOgüst'ün ismine etıfla Ogüst'ün şehri anlamında Augusta kelimesinin sıfatı olarak Sebasteia adını koymuştur.
Sivas Romalılar devrinde Sebastia dendigi görülüyor.Sivas için Roma komutanı pompei tarafından da bu isim kullanılmış ve büyüklügüne göre sebasteia Megalopolis denmiştir.
Sivas şehri için Bizans devrinde bazı kaynaklarda Sivastia dendigi gibi bazı kaynaklarda Sebasteia geç Bizans devrinde ise Sebostos dendigi tespit ediliyor.Nitekim Marco polo ,Selçuklular devrinde geldigi için Sivas için Sebastoz ismi kullanılmıştır.Bu isim selçuklular devrinde Sevaste ya da Sivaste şekline dönüşmüştür.)


Kayıtlı


Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Love 4ever design by WannaBeDie
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 18 Sorgu ile Oluşturuldu